Շնորհավոր Ամանոր: Չէ, մենք երեք ամիս չենք ուշացել, չէ՞ որ այսօր՝ գարնանային գիշերահավասարի օրը, ամբողջ մոլորակի մարդիկ նշում են Նոր տարին, այդ թվում՝ բահայիները։
Մարտի 21-ին Հայաստանի Բահայի համայնքը ընտանիքի, ընկերների և մի շարք մտերիմների հետ նշեց Նովրուզը՝ բահայիների Նոր Տարին։ Ինչպես շատ ուրախ Սուրբ օրեր, բահայի ամանորյա տոնակատարությունները սովորաբար ներառում են երգ, պար, շփում և հյուրասիրություն: Աշխարհի բահայի համայնքներում այն համախմբում է մարդկանց ջերմ, բազմազան և հուզիչ խումբ՝ տոնելու, զվարճանալու, միմյանց ընկերակցությունը վայելելու և ուրախությամբ ընդունելու նոր տարվա հետաքրքիր, անսահմանափակ հնարավորությունները:
Նովրուզը, որը նշվում է ամբողջ աշխարհում ավելի քան երեք հազար տարի, տեղի է ունենում, երբ արևը հատում է երկնային հասարակածը և հավասարեցնում գիշերն ու ցերեկը՝ նշանավորելով գարնան սկիզբը Հյուսիսային կիսագնդում:
Բայց Նովրուզը նաև ներկայացնում է բոլորովին նոր հայտնության գալուստը։ Արևածագը գիշերահավասարի խորհրդանիշն է և Աստծո Հայտնիչների խորհրդանիշը: Նոր հայտնությամբ մարդկային իրականությունը սկսում է ապրել, մեր մտքերը փոխակերպվում են, և մեր ինտելեկտը վերածնվում է: Այսպիսով, Նովրուզը՝ ամբողջ բահայի տարվա ամենաերջանիկ օրերից մեկը, նշում է ոչ միայն նոր տարին, այլ մարդկային էվոլյուցիայի բոլորովին նոր դարաշրջանը: Այն ծառայում է որպես հիշեցում Աստծո բոլոր առաքյալների միասնության հոգևոր գարնան մասին, որը նրանցից յուրաքանչյուրը բերեց մարդկությանը, և նոր դեսպանորդի ուրախ ժամանման մասին: