Բոլոր “*”-ով դաշտերը պարտադիր են
Ինչպե՞ս կարող ենք աղքատությունը թողնել անցյալում
Ներկայումս ես ներգրավված եմ «Աղքատության պատմություն ստեղծելու» նախագծում և դրա վրա աշխատելու ընթացքում ուսումնասիրում եմ աղքատության արմատական ​​պատճառները:
The Gods Must Be Crazy-ն այսօր նույնքան խորաթափանց է, որքան 1980-ին, և այն մեզ գոնե որոշ բացատրություն է տալիս աղքատության ծագման վերաբերյալ:
Ֆիլմում Կալահարի բուշմենների համայնքը հավասարակշռությունից դուրս է գալիս, երբ փոքրիկ ինքնաթիռից Կոկա-Կոլայի շիշը նետվում է և վայրէջք կատարում նրանց գյուղում։ Մինչև այս պահը յուրաքանչյուրն ուներ այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ էր. Նրանք գիտեին ինչպես ապրել իրենց միջավայրում և միմյանց հետ։ Բայց հանկարծ այնտեղ Coca-Cola-ի մի շիշ կար, մի բան, որ նրանք նախկինում չէին տեսել և, անկեղծ ասած, չգիտեին, թե ինչ անել դրա հետ:
Մտածելով դրա մասին որպես աստվածների նվեր՝ նրանք հայտնաբերեցին, որ այն կարող է օգտակար լինել։ Աստիճանաբար շիշը նորույթից վերածվեց խաղալիքի, գործիքի և նույնիսկ զենքի։ Քանի որ կար միայն մեկ շիշ Կոկա-Կոլա, բուշմեններն առաջին անգամ զգացին պակասություն, անարդարություն և դժվարություն: Նրանք շուտով դարձան «ունեցողների» և «չունեցողների» համայնք: Նրանք այլեւս երջանիկ չէին։
Հիմնվելով այս ֆիլմի փոխաբերության վրա՝ թվում է, որ մենք այժմ ունենք մի աշխարհ, որտեղ չափազանց շատ մարդկանց պակասում են Կոկա-Կոլայի շշերը: Կան բավարար քանակությամբ Coca-Cola շշեր։ Որոշ տեղերում դրանք պարզապես չափազանց շատ են, իսկ որոշ տեղերում՝ անբավարար:
Ես գիտակցում եմ, որ անհատական ​​հանգամանքները, ընտրությունները և տաղանդները կհանգեցնեն տարբեր ապրելակերպի: Ինձ այստեղ մտահոգում է աղքատության և հարստության ծայրահեղությունները: Աշխարհ անօթևանությամբ և սովով, մի կտոր հողի կամ ջրի առվով սկսված պատերազմներով. ծայրահեղ անհավասարակշռության, ավելորդության և անարդարության այս ախտանիշները կարևոր ուղերձ են կրում:
Ժամանակակից աշխարհում Coca-Cola-ի շշերը անարդարացիորեն են բաշխվում գլոբալ համաձայնության բացակայության պատճառով, որն ինքնին բխում է անմիաբանությունից: Փոխարենը մենք ունենք նախապաշարմունք և ագահություն: Այսպիսով, մարդիկ զրկված են իրենց, հարևաններին և անանուն օտարներին օգնելու հնարավորությունից։ Բահայի ուսմունքները մեզ ասում են, որ մենք պետք է միավորվենք աղքատությանը վերջ տալու ուղիներ գտնելու համար.
Հսկայական հարստություն ունեցող ֆինանսիստը չպետք է գոյություն ունենա, մինչդեռ նրա կողքին գտնվում է ծայրահեղ կարիքի մեջ գտնվող մի աղքատ: Երբ մենք տեսնում ենք, որ աղքատությունը վերածվում է սովի, դա հաստատ նշան է, որ ինչ-որ տեղ մենք բռնակալություն ենք գտնելու: Մարդիկ պետք է բոլոր ջանքերը գործադրեն այս հարցը լուծելու համար և չվարանեն փոխել այն պայմանները, որոնք այսքան մարդկանց համար ահավոր աղքատություն են բերում։
Աղքատությունը համաշխարհային երևույթ է, այդ թվում՝ այսպես կոչված «զարգացած աշխարհում»։ Անօթևաններից ամբողջ երկրի գյուղերում և քաղաքներում մինչև գործազուրկ ծայրամասեր, ոչ մի տեղ բացառություն չէ:
Մեր աշխարհի քիչ զարգացած մասերում մարդիկ կարող են և հնարամիտ, բայց նրանց տնտեսական զարգացման խոչընդոտները հսկայական են: Իհարկե, մենք ցանկանում ենք օգնել նրանց հաղթահարել այդ խոչընդոտները՝ կիսելով գիտելիքներն ու ռեսուրսները:
Աղքատության դեմ պայքարի մոտեցումների մեծ մասը շեշտում է այնպիսի գործոններ, ինչպիսիք են աշխարհագրությունը, քաղաքականությունը, բաշխման նյութատեխնիկական ապահովումը և տնտեսագիտությունը: Ես համաձայն եմ, որ գործնական մակարդակով այս հարցերը պետք է լուծվեն, բայց դրանք չեն անդրադառնում ծայրահեղ աղքատության և հարստության ծագմանը, եթե դրդված չեն արդարության մտահոգությունից:
Մարդու իրավունքների և ծայրահեղ աղքատության մասին իր հայտարարության մեջ աղքատության արմատական ​​պատճառների և տևական լուծումների վերաբերյալ Բահայի միջազգային համայնքը նշել է, որ.
Հասարակության տնտեսական հարաբերություններն արտացոլում են նրա անդամների արժեքները... Քանի դեռ արդարությունը առավել չի արժեքավորվել ագահությունից, հարուստների և աղքատների միջև անջրպետը կշարունակի ընդլայնվել, իսկ կայուն տնտեսական աճի, խաղաղության և բարգավաճման երազանքը կշարունակի անհետանալ:
Անձնական մակարդակում յուրաքանչյուր մարդ կարող է օգնել ստեղծելու ավելի մեծ տեսլականով մի աշխարհ, որտեղ արդարությունը, այլ ոչ թե շուկայական տնտեսագիտության սառը չափորոշիչները, կարճաժամկետ լուծումները կամ նյութապաշտական ​​շահը, քաղաքականության հիմքը: Մենք կարող ենք դա անել՝ տեղեկացված լինելով, մասնակցելով այս նպատակներին հասնելուն ուղղված միջոցառումներին և կիսելով մեր նյութական ռեսուրսները։
Ես կարդացել եմ բազմաթիվ իրերի և մեթոդների մասին, որոնք արժեն շատ քիչ (այսօրվա արևմտյան չափանիշներով), բայց կարող են շատ բան անել: Օրինակ՝ ծղոտի նման սարք, որը թույլ է տալիս մարդկանց զտել իրենց խմելու ջուրը. և անկողնու չափ մոծակների ցանցեր՝ նվազեցնելու մալարիայի ազդեցությունը, որը շատ վայրերում ավելի շատ կյանքեր է սպանում, քան ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ը: Երկուսն էլ առաջարկում են երկարաժամկետ առավելություններ և արժեն մոտավորապես նույնը, ինչ մեկ ճաշը ԱՄՆ-ում կամ Կանադայում միջին դասի ռեստորանում:
Եթե ​​ես հավատում եմ, որ մենք բոլորս մեկ մարդկային ընտանիք ենք, ապա ուրիշների աղքատությունն էլ իմ խնդիրն է։ Աղքատության համատարածությունը հիշեցում է մտածելու և նորից մտածելու մասին: Ինձ այս կամ այն ​​իրը պե՞տք է, թե՞ կարող եմ ավելի առատաձեռնորեն նվիրել բարեգործությանը։
Արդյո՞ք ես գնում եմ այնպիսի իրեր, որոնք օգուտ են բերում այն ​​մարդուն, ով դրանք ստեղծել կամ աճեցրել է:
Չարլզ Դիքենսը մեզ ևս մեկ հիշեցում տվեց, որ մենք պետք է մտածենք մեր անմիջական շրջապատից դուրս: Կոչ անելով, որ բարեգործության գաղափարը տարածվի արդարության մակարդակի վրա, նա հիշեցրեց մեզ մտածել մեզնից դուրս՝ ասելով. «Բարեգործությունը սկսվում է տանից, իսկ արդարությունը՝ կողքի դռնից»:
Բախտս բերել է, որ աղքատության մեջ չեմ ապրում։ Սեփական սովորություններին ծանոթանալը մեկ քայլ է՝ օգնելու ուրիշներին զգալ նույնը: Մեկ այլ քայլ է գիտակցել, որ առօրյա կյանքի համար ռեսուրսներ ունենալը նաև նշանակում է ունենալ բավարար ռեսուրսներ կիսվելու համար՝ սիրով, մտքով և հետևողականորեն: