Մենք ապրում ենք ժամանակներում, երբ շատ մարդիկ կորցրել են հույսը, հավատն ու լավատեսությունը, քանի որ պատերազմն ու բռնությունը, կոռուպցիան և ագահությունը, շրջակա միջավայրի դեգրադացումը և կորուստը կարծես գերիշխում են մեր բաժանված աշխարհում:
Այս հոռետեսական հայացքը խորը հուսահատության զգացում է առաջացնում:
Արդյունքում հիասթափությունն ու հուսահատությունը թափանցել են մեր ծակոտիները։ Մեզանից շատերը դարձել են ցինիկ։ Երիտասարդները նույնիսկ վախենում են իրենց երեխաներին բերել նման անհանգիստ աշխարհ՝ ամենուր տեսնելով փտածություն, երբևէ այն հաղթահարելու հույս չունենալով և հավատալով, որ մեր հիմնական մարդկային շարժառիթը գալիս է զուտ եսասիրական շահերից:
Որոշ մտածողներ և գրողներ կարող են նույնիսկ ենթադրել, որ մեր եսասեր էությունը, ի վերջո, կդատապարտի ողջ մարդկային ցեղը: Այս հիմնարար գաղափարը, որ մենք բոլորս էապես եսասեր ենք և միայն մտածում ենք մեր մասին, ընկած է լիբերալ շուկայական կապիտալիզմների հիմքում, որոնք պնդում են, որ մարդիկ գործում են միայն իրենց շահերից ելնելով:
Բայց սա ճիշտ չէ։
Գրեթե յուրաքանչյուր մարդ ունի որոշակի ալտրուիզմ, որոշակի անձնուրացություն, հոգևորություն և մտահոգություն ուրիշների նկատմամբ: Այո, մեր սոցիալական և տնտեսական համակարգերը կարող են դժվարացնել այս մտահոգությունն արտահայտելը, բայց դա չի նշանակում, որ մենք բոլորս էապես ագահ, ժլատ, եսասեր արարածներ ենք:
Բահայի ուսմունքն ասում է, որ մենք ունենք երկու բնություն՝ ստորին և բարձր, և որ մեզանից յուրաքանչյուրն իրավունք ունի ընտրել, թե դրանցից որն է կենտրոնացնել մեր կյանքը։
Մարդու մեջ կա երկու բնույթ՝ նրա հոգևոր կամ բարձրագույն և նյութական կամ ստորին բնույթ։ Մեկում նա մոտենում է Աստծուն, մյուսում նա ապրում է միայն աշխարհի համար։ Այս երկու բնության գծերը կարելի է գտնել մարդկանց մեջ: Իր նյութական առումով այն արտահայտում է կեղծիք, դաժանություն և անարդարություն. այս ամենը նրա ցածր էության արդյունքն է: Նրա Աստվածային բնության հատկանիշները դրսևորվում են սիրո, ողորմության, բարության, ճշմարտության և արդարության մեջ, որոնցից յուրաքանչյուրը նրա բարձր էության արտահայտությունն է: Ամեն բարի սովորություն, ամեն վեհ հատկություն պատկանում է մարդու հոգևոր էությանը, մինչդեռ նրա բոլոր անկատարությունները և մեղսավոր արարքները ծնվում են նրա նյութական էությունից։
Երբ մենք կենտրոնանում ենք մեր հոգևոր էության վրա և աշխատում ենք այն զարգացնելու և կատարելագործելու համար, մենք դառնում ենք ավելի երջանիկ և պակաս ցինիկ էակներ:
Բայց դուք կարող եք ինչ-որ բան նկատել ցինիկների մասին: Ցինիզմը հազվադեպ է թվում նրանց մոտ, ովքեր ակտիվորեն աշխատում են աշխարհը բարելավելու համար: Եթե ամեն օր ջանքեր եք գործադրում ուրիշներին օգնելու համար, ապա շատ ավելի հավանական է, որ կունենաք դրական, հուսադրող, ոչ ցինիկ հայացք, այլ կերպ ասած՝ կողջունեք ապագան: Ինչպես Աբդուլ-Բահան է ասել, «…անցյալն անհետացել և մոռացվել է, ներկան անցողիկ է և ապագան հույսի տիրույթում է»:
Դուք կարող եք մտածել, որ դա կաշխատի հակառակ կերպ. նրանք, ովքեր ակտիվորեն ներգրավված են մարդկանց հրատապ խնդիրների մեջ, ավելի շատ բացասական հայացքներ կունենան ապագայի մասին, իսկ նրանք, ովքեր քիչ են շփվում ուրիշների և նրանց խնդիրների հետ, ավելի դրական կարծիքներ կունենան: Բայց, հետաքրքիր է, այն աշխատում է ճիշտ հակառակ կերպ։ Հետազոտությունները և հարցումները կրկին ու կրկին ցույց են տալիս, որ հոգեկան բարեկեցությունը, երջանկությունն ու դրականությունը, ապագայի նկատմամբ լավատեսական հայացքի հետ մեկտեղ, ուրիշներին օգնելու ուղղակի արդյունք են:
Այս կարևոր գիտակցումը, որ իսկական երջանկությունը գալիս է, երբ ձեր ջանքերն ուղղում եք ուրիշներին ծառայելուն, հնչում է բահայի ուսմունքների ողջ ընթացքում, ինչպես Աբդուլ-Բահան ասաց Արևմուտքի աստղ ամսագրից այս հատվածում.
…Մարդկության առաջին նվերն աշխարհին երջանկությունն է, այդ երջանկությունը, որն անփոփոխ է և իդեալական: Եթե երջանկությունը նշանակում է նյութական իրերի ֆիզիկական հաճույք, ապա կատաղի գայլը երջանիկ է դառնում, քանի որ սպանում է անմեղ գառին և մի քանի ժամով հագեցնում նրա քաղցը: Սա երջանկություն չէ։ Երջանկությունը ուղեղում, մտքում և սրտում ստեղծված հոգեբանական վիճակ է, որի ազդեցությունը տարածվում է կենտրոնից դեպի ծայրամաս։ Օրինակ, շատ օրեր ու գիշերներ մտածելուց հետո մի փիլիսոփա բացահայտում է անլուծելի թվացող խնդիր։ Արդյունքում նրա էությունը ծածկում է գերագույն երջանկության ալիքը։ Երկրում հազարավոր կիսասոված, կիսամերկ, տառապյալ մարդկանց օգնության է հասնում բարերարը։ Նա մեծ բավականություն է ստանում իր գործողություններից։ Ինժեները կախովի կամ հենասյուն կամուրջ է նետում մեծ գետի վրայով, իսկ ճարտարապետը նախագծում է շենքը։ Յուրաքանչյուրն իր աշխատանքում իսկական հաճույք է գտնում:
1912թ.-ին Աբդուլ-Բահան ելույթ ունեցավ Չիկագոյում, որտեղ նա օգտագործեց մառախուղի, ամպերի և մշուշի խորհրդանիշները, որպեսզի նույն միտքն արտահայտի բահայի ուսմունքների և ապագայի հանդեպ նրանց հույսի մասին։
Այսօր առավոտյան քաղաքը պատված է մառախուղով և մշուշով։ Որքան գեղեցիկ է քաղաքը, որը փայլում է արևի լույսով: Ինչպես այս մշուշներն ու գոլորշիները թաքցնում են ֆենոմենալ արևը, այնպես էլ մարդկային երևակայությունը մթագնում է Ճշմարտության Արեգակը: Մտածեք մեր մոլորակային համակարգի մեծ արեգակնային կենտրոնի պայծառ փառքի մասին. որքան հրաշալի է տեսարանը, ինչպես է նրա շքեղությունը լուսավորում տեսարանը, մինչև ամպերն ու մառախուղները թաքցնեն այն տեսադաշտից:
Նույն կերպ Ճշմարտության Արևը քողարկվում և թաքնվում է մարդկային մտքի սնահավատությունների և երևակայությունների կողմից...
Քանի որ այս ամպերն ու սնահավատության մարդկային գոլորշիները թաքցնում են հոգևոր Արեգակի լույսը, մենք պետք է ամեն ջանք գործադրենք դրանք ցրելու համար: Եկեք համախմբվենք դրանում և լուսավորվենք դրան հասնելու համար, քանի որ Արևը մեկն է, և նրա պայծառությունն ու առատաձեռնությունը համընդհանուր են: Երկրի բոլոր բնակիչները մեկ ֆենոմենալ արևի առատաձեռնություն են ստանում, և ոչ ոք գերադասելի չէ մյուսներից. այնպես որ բոլորն էլ ստանում են Աստծո Խոսքի երկնային պարգևները. ոչ ոք աչքի չի ընկնում որպես ֆավորիտ։ Բոլորը նրա պաշտպանության և համընդհանուր պայծառության տակ են... Միանգամայն վստահ է, որ եթե մարդկային հոգիները գործադրեն իրենց բանականությունը աստվածային հարցերում, Աստծո զորությունը կցրի բոլոր դժվարությունները, և հավերժական իրականությունները կհայտնվեն որպես մեկ լույս, մեկ ճշմարտություն, մեկ սեր, մեկ Աստված և խաղաղություն, որը համընդհանուր է:
Եթե դուք հայտնվել եք կորստի մեջ, ընկճված եք աշխարհի վիճակից կամ կորցրել եք ցինիզմի մշուշի մեջ և ցանկանում եք ավելի շատ հույս գտնել, փորձեք հետևել Աբդուլ-Բահայի խորհրդին և փնտրեք մեկին, ով ձեր օգնության կարիքն ունի:
Երբ դուք նրանց տրամադրեք նրանց անհրաժեշտ օգնությունը, այս ալտրուիստական արարքը կսկսի վերականգնել և թարմացնել ձեր հավատը մեր ընդհանուր ապագայի հանդեպ: